2903
2023
Karot, Beton, Delme, Tehlikeleri, Nelerdir?

Karotla Beton Delmenin Tehlikeleri Nelerdir?

Bir beton delme projesi mi planlıyorsunuz? Betonu delmenin birçok tehlikesinin farkında mısınız? Beton delmenin birçok riski vardır, bu nedenle uygun makamlar tarafından zorunlu kılınan ve uymanız gereken birçok güvenlik önlemi vardır. Bugünkü blog yazımızda, beton delmenin en yaygın tehlikelerinden bazılarını ve operatörü korumak için yapılması gerekenleri ele alacağız.

1. Matkap Geri Tepmesi

Genel bir inşaat matkabının beton delmek için doğru alet olduğunu düşünüyorsanız, bu özel iş için tasarlanmış özel ekipmanlara ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz. Bu matkaplar ciddi geri tepme yaralanmalarına neden olabilir. Uzman beton kesme şirketleri, ekipmanı nasıl kullanacağını bilen ve bu tür yaralanmaları önlemek için bu araçları kullanma konusunda çok fazla deneyime sahip eğitimli profesyonellere sahiptir.

2. Toz Üretimi

Betonu deldiğinizde, sağlığınız için zararlı olan çok fazla toz üretecektir. Beton kesildiğinde veya delindiğinde, delme işlemi sırasında solunması halinde ciğerlerinizin derinliklerine yerleşecek olan kristalimsi silikayı serbest bırakır. 

Bu nedenle operatörlerin, uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabilecek kristal silikayı solumamalarını sağlamak için filtreli maskeler, vantilatörler ve diğer koruyucu ekipman takmaları önerilir.

Ek olarak, beton delme ekipmanı fosil yakıtlarla çalışıyorsa ve alanda uygun havalandırma yoksa, operatör ciddi miktarda karbon monoksit ve diğer zararlı gazlara maruz kalabilir.

3. Beton Her Zaman Stabil Değildir

Beton güçlü ve dayanıklı olsa da, delinirken sağlamlığını gerçekten garanti edemezsiniz. Deneyimli beton deliciler, yapıdaki potansiyel zayıf noktaları bilirler ve delme sırasında yapının genel bütünlüğünün bozulmamasını sağlarlar.

4. Elektrik, Su veya Gaz Boruları

Elektrik kablolarını, gaz boru hatlarını veya su boru hatlarını kaplayan beton levhalar vardır. Operatörlerin, betonu keserken veya delerken bu boru hatları ve kabloların konumunun farkında olması gerekir. 

Bu tür kazaları önlemenin en iyi araçlarından biri yer radarıdır. Bu radarlar, bu tür boru hatları veya kabloların varlığını tespit etmeye yardımcı olabilir. Deneyimli müteahhitler bu ekipmana erişebilir ve betonu delerken  elektrik kablolarından ve diğer hatlardan güvenli bir şekilde kaçınmaya özen gösterirler .

 

5. Kaygan Yüzeyler

Beton delinirken veya kesilirken, operatörün ayaklarını yere sağlam bir şekilde basması gerekir. Altlarındaki yüzeyin ıslak veya engebeli olması durumunda kayganlaşabilir ve operatör dengeyi sağlamakta zorlanabilir. Önlenebilir kazaların meydana gelmemesi için bu çok önemlidir. 

6. Gürültü

Söylemeye gerek yok, beton delme ve kesme işlemi, operatörün işitme duyusu üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip olabilecek çok fazla gürültü üretir. Bu nedenle beton delme işlemi sırasında uygun kulak koruyucu takılması önerilir.

7. Titreşimler

Beton delme, işlemin doğası gereği çok fazla titreşim üretecektir. Operatörler uzun süre sürekli titreşime maruz kaldıklarında dolaşım sisteminde, eklemlerde ve vücudun diğer kısımlarında ciddi hasarlara neden olabilir.

Son düşünceler

Özetle, bunlar beton delme ve kesme ile ilgili en yaygın risk ve tehlikelerden bazılarıdır. Beton delmeniz gerekiyorsa, deneyimli bir beton kesme firmasından hizmet almak her zaman daha iyidir. Beton kesme profesyonelleri, beton delme projeleri için uygun ekipmana sahiptir ve ekipmanı kullanma konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Projenin herhangi bir yaralanma veya güvenlik sorunu olmadan tamamlanmasını sağlayacaklar.

Girişim Karot, önde gelen bir karotla beton kesme şirketidir. Uygun şekilde lisanslandık ve  uygulama kuralları ve güvenlik standartlarına göre çalışıyoruz.


Güvenilir ve güvenilir bir beton kesme şirketi arıyorsanız, o zaman Girişim Karot Delme beton kesme hizmetlerini geçmeyin. Lütfen bugün +90 530 491 91 28 numaralı telefondan bizi arayın veya bir mesaj bırakın .