1910
2021
beton zeminde delik nasıl açılır?, duvarda delik açma, beton zeminde delik açma, panç ile beton delme,  kanal açma, panç, hilti, matkap, Duvarda delik nasıl açılır

Beton zeminde delik nasıl açılır?

Klima deliği, pimaş deliği açma olarak bilinen şaft açma işlemi nasıl yapılır? gibi sorular en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Bir darbeli matkap, bir duvar matkap ucu veya delik testeresi kullanarak duvarda ve betonda delikler açmak için tasarlanmıştır. Bu tip matkap, daha iyi penetrasyon sağlamak için kriko çekiç benzeri bir hareket oluşturur. Küçük delikler için, örneğin temelden bir tel geçirmeniz gerekiyorsa, duvar tek başına çalışacaktır.

Bir boru için yeterince büyük bir delik kesmek için, özel olarak tasarlanmış bir matkap ucunun üzerine oturan ve ½ inç ila 3 ¼ inç arasında değişen delikler için kullanılan bir duvar delik testeresi kullanmanız gerekecektir. Daha büyük boyutlar mevcuttur ancak endüstriyel ekipman gerektirir. Bu proje için araçlar çoğu donanım mağazasından veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.

İHTİYACINIZ OLAN ŞEYLER

  1. Deliği açacağınız yeri işaretleyin. İstenen deliğin tam çapında bir daire çizin ve merkezi işaretleyin. Mümkünse, bu alandan elektrik tesisatı veya tesisat geçmediğinden emin olmak için ev planlarınızı iki kez kontrol edin.

  2. Dairenizin üst kısmı ile merkez arasında bir kılavuz delik açmak için bir duvar matkap ucu kullanın. Delik açma merkezi, deliği kesmeye başladığınızda, delik testeresi için matkap (hilti)  ucunun hala iyi durumda olmasını sağlayacaktır. Matkap uçları, çoğu konut temelinin kalınlığına uyum sağlamak için 18 inç'e kadar uzunluklarda satın alınabilir.

  3. Kılavuz deliği ile deliğinizin merkezi arasındaki mesafeyi ölçün. Temelin diğer tarafındaki deliğinizin merkezini işaretlemek için bu ölçümü kullanın.

  4. Beton delik testeresini matkap ucuna takın. Çoğu delik testeresi kitinde standart bir matkap ucu ve takılan değiştirilebilir testere kafaları bulunur.

  5. Matkap ucunu deliğinizin merkeziyle hizalayın. Testere ucunu duvara sıkıca bastırın ve dişlerin betonu kavramasını sağlamak için yavaşça delmeye başlayın. Delik testeresi kesim içinde kalıntılar oluşturacaktır. Delmeyi daha pürüzsüz hale getirmek için, döküntüleri temizlemek için delik testeresini periyodik olarak çıkarın.

  6. Temelinizin kalınlığı delik testeresinin derinliğinden daha büyükse, delmeye devam etmeden önce delinmiş beton çekirdeğin bir kısmını çıkarmak için bir keski ve çekiç kullanabilirsiniz.

  7. Matkap ucunu Adım 3'te yaptığınız merkez işaretine yerleştirin ve deliği delmeyi bitirin. Çekirdeği delikten dışarı doğru itin.

UYARI

Beton delerken daima koruyucu gözlük takın.

Darbeli matkabınızın önündeki tutacağı 90 derecelik bir açıyla ayarlayın, böylece matkap ucu sıkışırsa matkabın gövdesi yırtılıp ciddi yaralanmaya neden olmak yerine kapalı bir ele çarpacaktır.

Girişim Karot olarak; 7/24 çalışma imkanı sunuyoruz ve özverili, uzman kadromuz her an ihtiyaçlarınıza cevap vermek için hazır ve bekliyor. Hatta yetenekli mühendisleri projenize mümkün olan en kısa sürede ulaştırmamıza yardımcı olan en son Uygulama teknolojisine bile yatırım yaptık.